Dlaczego warto korygować zgryz w każdym wieku?

Piękny, zdrowy uśmiech i proste zęby to niewątpliwie jedna z największych ozdób urody. Prawidłowy zgryz jest ważny nie tylko ze względów estetycznych. Obecnie coraz powszechniejsze staje się korzystanie z usług ortodonty i to przez osoby w każdym wieku. Dzieje się tak ze względu na wzrastającą świadomość tego, jakie znaczenie ma korekcja wad zgryzu. Dlaczego warto podjąć to wyzwanie?

Ortodonta Bielsko Biała – prawidłowy zgryz warunkiem zdrowia

Nieprawidłowo ustawione zęby w łuku to problem nie tylko natury estetycznej, chociaż prezentuje się to niezbyt ładnie i dodatkowo przyciąga uwagę. Krzywy zgryz, jak popularnie nazywa się taki defekt, przyczynia się do tego, że żucie pokarmu nie może odbywać się prawidłowo, ponieważ niektóre zęby są znacznie bardziej obciążone niż inne. Ponadto mocno stłoczone zęby wypychają inne ze swojego miejsca. Powoduje to wady wymowy i inne problemy. Może się to na przykład przyczyniać do tworzenia próchnicy w przestrzeniach międzyzębowych lub na powierzchniach, do których trudno jest dotrzeć szczoteczką ze względu na nieprawidłowo ułożone zęby.

Piękne zęby w każdym wieku

Czy warto przystępować do korekcji zgryzu w średnim, albo nawet starszym wieku? Oczywiście, ponieważ dzięki temu można zachować własne zęby na dłużej. Trzeba jedynie pamiętać, że przed założeniem aparatu ortodontycznego, wszystkie ubytki muszą być wyleczone, a dziąsła zdrowe. Jeżeli istnieje taka możliwość, aparat ortodontyczny należy założyć jak najszybciej. Jest to inwestycja wymagająca nieco nakładów finansowych, więc w praktyce może się okazać, że dopiero osoba dorosła ma odpowiednie fundusze na założenie aparatu i regularne kontrole u ortodonty. Dobrze jest się na to zdecydować nawet po 60. Jak wskazują ortodonci, niektórzy pacjenci, zjawiający się w gabinetach mają nawet 80 lat. Nawet wtedy opłaca się założyć aparat, jeżeli ma się własne zęby i chce się je zachować na kolejne 20 lat. Noszenie aparatu wymaga również skrupulatnej higieny jamy ustnej, która jest nieco bardziej skomplikowana niż normalnie, ale te wysiłki się opłacają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *