O czym pamiętać wybierając oświetlenie sklepowe?

Oświetlenie w branży handlowej ma ogromne znaczenie. Od tego, jak zostanie wykonane zależy pierwsze wrażenie potencjalnego klienta. Ale to nie wszystko. Rodzaj oświetlenia będzie mieć też wpływ na samopoczucie pracowników, a co za tym idzie – wpływa na jakość ich pracy. Poza tym, nie należy zapominać o względach ekonomicznych, czyli rachunkach za energię elektryczną. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając oświetlenie sklepowe?

Projekt oświetlenia
Równomierny rozkład światła w sklepie zapewnia, że klient dostrzeże cały asortyment. Na jego osiągnięcie pozwala zastosowanie opraw typu downlight. Natomiast akcentujące doświetlenie wybranych punktów zrealizujesz dzięki projektorom montowanym na szynach, które jednocześnie umożliwia późniejsze dostosowanie położeń źródeł względem zmian w wystroju np. w związku ze zmianą kolekcji. Efekt przyjaznego oświetlenia wymaga nie tylko precyzyjnego ustawienia opraw po każdej zmianie dokonanej w aranżacji, ale również właściwej konserwacji całego osprzętu.

Koszty w dół
Ze względu na czynniki ekonomiczne warto postawić na oświetlenie sklepowe LED. Warto pamiętać, że w odróżnieniu od światła słonecznego, biała barwa diody LED nie zawiera pełnego widma, bo w tej technologii biel jest otrzymywana ze światła niebieskiego lub fioletowego, co może spowodować, że eksponowane przedmioty będą mieć inny kolor niż w świetle naturalnym dziennym. Dla uzyskania najlepszego poziomu w oddawaniu barw, trzeba zastosować źródła, które generują światło na poziomie nie mniejszym niż Ra=80 (wskaźnik oddawania barw) i jednocześnie o temperaturze barwowej, która odpowiada dziennemu oświetleniu. W ten sposób wszystkie kolory będą autentyczne i łatwe w rozróżnieniu. Aby tego uniknąć, trzeba wybierać oprawy, które pochodzą od sprawdzonych producentów. Dlatego wybierając oprawy warto skorzystać z porad specjalistów, a najlepiej zlecić zarówno projekt, jak i wykonanie jednej firmie, specjalizującej się w oświetleniu sklepowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *